П'ятниця, 25 березня 2016 05:38

В Конотопі презентували книгу про борців за волю України

Автор  Береза Василь

23 березня в приміщенні Конотопського міського центру культури і дозвілля «Кінотеатр «Мир» відбулася презентація наукової книги відомого українського дослідника Геннадія Іванущенка «Сумчани в боротьбі за волю».

Заступник міського голови Конотопа Юрій Ноєвий у своєму виступі зазначив про відгомін буремних подій початку ХХ сторіччя в наш час.

Почесні гості заходу, особи, які безпосередньо причетні до випуску книги, продюсер «5 каналу» Ростислав Мартинюк та історик і громадський діяч Віктор Рог, котрі прибули з Києва, розповіли про історію створення збірника з 10 біографій мешканців Сумщини, які робили все можливе для здобуття незалежності рідної землі. Книга ґрунтується на архівних документах, але читається легко і доступна для сприйняття широкому колу читачів. Її презентації вже пройшли в Сумах та ряді районних центрів області.

«Ми хочемо, щоб якнайбільше наших земляків, зокрема молодь, знали правду про національно-визвольні змагання, про ОУН. Нам є чим і ким пишатися, нам є кого наслідувати. Ми маємо усвідомити, що несемо відповідальність перед тими, хто не жалів свого життя, виборюючи нашу державну перспективу. Книга Іванущенка мобілізує і унапрямлює нас сьогодні. З її сторінок постає образ Вічної України», – підкреслив у своєму виступі Віктор Рог.

Оскільки сам автор зараз досліджує українські архіви в Лондоні, спілкування з ним відбувалося за допомогою Skype-зв’язку.

Геннадій Іванущенко зазначив, що працюючи над безліччю архівних документів, його шляхи весь час перепліталися зі згадками про Конотопщину та славними вихідцями з цього краю. Але ще багато питань потребує більш ретельного дослідження, зокрема тема повстанського руху на Конотопщині 1919-20-х років.

Збірка «Сумчани в боротьбі за волю» увібрала в себе 10 біографій історичних постатей із Сумщини. Це – військові, науковці, громадські діячі, які донедавна не були відомими широкому загалові, зокрема – керівник підпілля Організації Українських Націоналістів на Сумщині Семен Сапун, шевченкознавець Павло Зайцев, полковники Армії Української Народної Республіки Іван Литвиненко та Василь Филонович, генерал Олександр Греков та інші.

А нещодавно в Конотопському краєзнавчому музеї відкрилася постійно діюча виставка про визвольну боротьбу ОУН і УПА на Конотопщині, яка базується на дослідженнях Геннадія Іванущенка. Як зазначає директор музею, дослідження цієї теми – один з основних напрямків роботи музею на поточний рік. Від імені Центру Національного Відродження та УВС ім. Юрія Липи до музею та міської бібліотеки було передано добірку літератури, а книга Геннадія Іванущенка заходами міської влади буде надана всім навчальним закладам Конотопа.

Василь Береза, УІС

 

Джерело: Український погляд