Неділя, 11 вересня 2016 14:19

А традиція "сумчатого" міфу безсмертна?

Автор 

Після Дня міста сум’яни незабаром відзначатимуть ще одну майже "круглу" дату: 235 років тому (21 вересня за старим стилем і 2 жовтня за новим) російська імператриця Катерина ІІ дала герб нашому місту, де «в серебряном поле три черные сумы с их перевязями и золотыми пуговицами, показующие именование сего города». Тільки вся справа у тому, що ці три сумки ніякого відношення до виникнення назви міста не мають. А своїм рішенням Катерина ІІ лише зробила міф про три сумки всесильним. Принаймні на рівні масової свідомості до цього часу  – це остання правда. Міф, справді, настільки сильний, що боротися з ним і через два з хвостиком століття – справа майже марна.

А із справжнім походженням назви нашого міста все набагато банальніше. Отже, первинна назва міста Суми – Сумин город (городок) або ще Сумине. Справа у тому, що до заснування сучасних Сум у 1655 році на цьому місці вже жили люди, які й залишили після себе Сумине городище. Зрозуміло, що ніякого відношення до легендарних загублених і потім знайдених трьох сумок «з казною» на місці майбутніх Сум ця назва не мала, бо Сумине городище тому й Сумине, що розташовувалося на берегах річок Сума й Сумка. Ну, а сама назва річок найвірогідніше походить від тюркського (або фінського) кореня су – вода (а також: Су-ла, Су-джа). Саме на цьому старому городищі «черкаси» Г. Кондратьєва навесні 1655 року поселилися і в другій половині 1656 року  під керівництвом московського воєводи К. Арсеньєва розпочали будувати фортецю. У своїй Відписці царю Олексію Михайловичу воєвода так і пише, що на старому городищі буде «новий Сумин город» ставити. Тому нове поселення просто взяло назву попереднього. І не більше! Ще раз: правда полягає в тому, що назва міста Сумин, Сумине (пізніше – Суми) виникає шляхом перенесення найменування гідроніма Сума (Сумка) на назву поселення, ну а три сумки ні до міста, ні до назв самих річок ніякого відношення не мають. Сумин город (тут Сумин – прикметник) або просто Сумин, а не Суми зустрічається на російських мапах ще на початку ХІХ століття. Сама ж легенда про три сумки починає функціонувати лише з XVIII століття.

Отже, Катерина ІІ у 1781 році, зробивши «сумчатий» міф офіційною версією назви міста, запрограмувала його дію на століття вперед. Хоча справжня версія походження назви була завжди відома й науковцям, і серйозним краєзнавцям (варто почитати хоча б Філарета чи Левитського), але міфічну на тому ж масовому рівні вона подолати так і не змогла.

Та, незважаючи на сильну традицію «сумчатого» міфу, все ж наважуся запитати: а може все таки спробувати розпочати жити за правдою, а не за вигадкою? Гідронімний же образ витоків назви міста Суми лише відображає автентичні реалії середини XVII століття. Тоді насправді було так!

І може варто було б подумати навіть про зміну (о, боже!) герба міста (як пропонує, приміром, краєзнавець Олексій Ленський). Бо, врешті, правда має не менше право бути відображеною в символіці міста , ніж вигадка. Тим більше, що один з варіантів проекту герба Сум 1734 року, що належав Йоганну Бекенштайну вже містив символічне зображення річки.

lvu8t1rkbz8 215x300

Що думаєте, панове?