Четвер, 18 серпня 2016 08:42

Про зміну комуністичної топоніміки у місті Суми

Автор 

19 лютого 2016 року міський голова Сум Олександр Лисенко (представник «Батьківщини») на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» підписав розпорядження про перейменування 85 топонімічних об’єктів. Пред цим, 16 та 18 лютого, ним було також перейменовано 4 вулиці, а ще раніше, 29 вересня на сесії міської ради, була перейменована ще одна вулиця. Отже, разом маємо 90 перейменованих топонімічних об’єктів. Тут варто нагадати, що в Сумах зараз існує всього 612 таких найменованих об’єктів (вулиць провулків, проїздів, площ, скверів).

           В Сумах на виконання закону була створена робоча група (у складі 22 чоловік, представників політичних партій, громадських організацій, науковців, краєзнавців та керівників деяких відділів міськвиконкому), яка розпочала вносити свої пропозиції по зміні сумської топоніміки вже на початку серпня 2015 року. Свою версію перейменувань подав також народний депутат України Олег Медуниця. 16 вересня напрацьовані робочою групою пропозиції з перейменування 123 вулиць були вивішені на сайті міської ради для обговорення громадою міста Суми. В результаті від небайдужих громадян надійшло ще більше 50 альтернативних пропозиції щодо зміни топонімів. 22 з них були враховані при укладанні підсумкового списку.

    Більшість робочої групи погодилася з тим, що назви вулиць виконують не лише функцію орієнтування в просторі міста, а ще й виховну. Ця функція, у свою чергу, спрацьовує лише через реалізацію двох інших функцій – ідентифікаційної та легітимаційної. Результатом її реалізації повинна бути ситуація ототожнення індивіда зі: 1) своєю малою батьківщиною; 2) Сумщиною; 3) Україною; 4) Європою.    

   2016 08 06 artiuch2

    Для прикладу, членами робочої групи пропонувалося: а) повернути деякі історичні назви вулиць: пров. Суханівський, вул. Нижньо-Воскресенська; б) дати імена визначних уродженців Сум: родини Линтварьових, Алчевських; в) уродженців Сумщини: Микола Данько, Георгій Нарбут, Никанор Онацький; г) визначних діячів Слобожанщини: Микола Сумцов, Дмитро Багалій; д) знакових фігур загальноукраїнського рівня: Григорій Сковорода, Микола Міхновський; е) історичних особистостей, що репрезентують європейську цивілізацію: Іманауїл Кант, де Голь, Вацлав Гавел, Кароль Войтила (папа Іван Павло ІІ); є) політичні фігури та назви історичних подій також пропонувалися нами з тієї причини, що їхня присутність у сумській топоніміці легітимізує такі сьогоднішні реалії як наявність української політичної нації та факт її державності. Саме тому пропонувалися імена Івана Мазепи, Степана Бандери, Симона Петлюри, Миколи Міхновського, Євгена Коновальця. ж) повинна бути також прив’язка до глибин української історії (звідсіля історичні діячі з давньоруської минувшини: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Данило Галицький).

    Вийшло так, що більшість запропронованих нами назв – це імена визначних діячів (в основному культури й науки), але десь п’ята частина – неіменні.

2016 08 06 artiuch3

     Сервіс Google.Maps сумські вулиці вже декомунізував

    Абсолютна більшість пропозицій робочої групи та тих пропозицій, які надійшли від сумської громади в результаті обговорення, міським головою були враховані. В результаті маємо чотири повернуті історичні назви (вулиці Бельгійська й Нижньолепехівська, Суханівський та Іллінський провулки), ще 18 вулицям дісталися імена історичних осіб, народжених у Сумах чи тих, чия діяльність пов’язана із Сумами. Дві вулиці увічнюють пам’ять героїв Майдану (Олексія Братушки й Небесної сотні), п’ять названі в честь героїв АТО (Олександра Аніщенка, Юрія Вєтрова, Андрія Реути, Сергія Табали, Романа Атаманюка). Дві вулиці дістали імена відомих українських дисидентів (Михайла Осадчого та Василя Стуса). Ну й п’ять вулиць названі іменами членів ОУН (Степана Бандери, Юрія Шухевича (Генерала Чупринки) , Олега Ольжича, Олени Теліги, Івана Литвиненка). Шість вулиць названі іменами діячів національно-ваизвольних змагань 1917-1921 років (Полковника Болбочана, Генерала Грекова, Василя Филоновича та того ж Івана Литвиненка). Ще 14 вулиць мають назви, не пов’язані з ідеологічними цінностями (в основному це географічні назви). На прохання католицької та греко-католицької громад з’явилися вулиці Івана Павла ІІ та Андрея Шептицького. Всього ж церковних назв зафіксовано аж 5. А ось з європейським вектором не вийшло: лише дві вулиці (Люблінська та ще Івана Павла ІІ) символізують рух Сум до Європи.

    Особлива увага при перейменуваннях була надана національному моментові. Попередня комуністична практика конструювання топоніміки привела до того, що в Сумах із 612 було не лише 90 назв, пов’язаних із комуністичною символікою, а ще й 99 вулиць були названі в честь російських діячів культури, науки та військової справи і лише 23 назви були представлені іменами «дозволених» українських діячів культури. Таким чином, на рівні топоніміки свідомо конструювався образ Сум як типового провінційного міста Совєтського Союзу, де панівний російський фактор повинен був сприйматися як щось само собою зрозуміле. Тому доповнення російських імен українськими (хоча б до рівня 50% на 50%) було одним із головних завдань роботи топонімічної комісії. У розпорядженні, підписаному міським головою з’явилося близько 50 нових топонімів, так чи інакше позначених маркерами «українськості». Тепер можемо сказати, що хоча російські назви й продовжують переважати, але розрив між ними й українськими не такий уже й великий.

    Правда може виникнути питання: чому такий розрив між пропозиціями робочої групи (123 назви) і підсумковим списком перейменованих вулиць (90 назв)? Тут потрібно погодитися, що більшість членів робочої групи вийшли за межі норм закону, пропонуючи прибрати з топонічної мапи Сум такі імена як Горький, Белінський, Ковпак, Олег Кошовий тощо.

    В цілому, як видно із вищенаведеного, декомунізація сумської топоніміки відбулася в межах української національної парадигми.

2016 08 06 artiuch4

     

2016 08 06 artiuch5

Протистояння в Сумах

    Наостанок також вкажемо, що і перед, і після оприлюдненням рішення міським головою опозиційні політичні сили в Сумах намагалися протестувати. Так, представники Опозиційного блоку, колишні комуністи, проросійськи налаштовані громадяни під гаслами на зразок «не дамо переписати історію» почали збирати підписи жителів Сум за відміну перейменувань. В результаті, відбулося кілька сутичок, коли активісти партії «За Україну», «Молодого Народного Руху», «Свободи» розривали намети Опозиційного блоку та обливали їх свинячою кров’ю…

   Джерело: Historians

  

ДОДАТОК А

Перелік перейменувань топонімів м. Суми

   

    Старе найменування                      Нова назва

    1.вулиця 26 Бакинських комісарів - вулиця Василя Капніста

    2.вулиця 2-га Червоногвардійська - вулиця Іоанна Павла II

    3.вулиця 2-га Червонопрапорна - вулиця Пушкарівська

    4.вулиця 3-тя Червонопрапорна - вулиця Липнянська

    5.вулиця 40 років Жовтня - вулиця Романа Атаманюка

    6.вулиця Антонова - вулиця Олександра Аніщенка

    7.вулиця Артема - вулиця Конотопської битви

    8.вулиця Баумана - вулиця Степана Бандери

    9.вулиця Боженка - вулиця Миколи Лукаша

    10.вулиця Борців революції - вулиця Гетьмана Мазепи

    11.вулиця Войкова - вулиця Миколи Міхновського

    12.вулиця Володарського - вулиця Пантелеймонівська

    13.вулиця Воровського - вулиця Юрія Вєтрова

    14.вулиця Газети «Правда» - вулиця Бельгійська

    15.вулиця Гайдара - вулиця Джерельна

    16.вулиця Героїв Сталінграду - вулиця Героїв Сумщини

    17.вулиця Димитрова - вулиця Дмитра Багалія

    18.вулиця Енгельса - вулиця Героїв Чорнобиля

    19.вулиця Запотоцького - вулиця Марії Приймаченко

    20.вулиця Калінінградська - вулиця Івана Виговського

    21.вулиця Кіровоградська - вулиця Промислова

    22.вулиця Клари Цеткін - вулиця Олени Теліги

    23.вулиця Колгоспна - вулиця Василя Чаговця

    24.вулиця Комінтерну - вулиця Андрея Шептицького

    25.вулиця Комсомольська - вулиця Данила Галицького

    26.вулиця Комунарів - вулиця Гулака-Артемовського

    27.вулиця Котовського - вулиця Олега Балацького

    28.вулиця Лядова - вулиця Григорія Ващенка

    29.вулиця Матроса Желєзняка - вулиця Миколи Данька

    30.вулиця Менжинського - вулиця Березовий гай

    31.вулиця Олеко Дундича - вулиця Георгія Нарбута

    32.вулиця Орджонікідзе - вулиця Родини Линтварьових

    33.вулиця Островського - вулиця Пантелеймона Куліша

    34.вулиця Павлика Морозова - вулиця Олега Ольжича

    35.вулиця Паризької Комуни - вулиця Сергія Табали (Сєвєра)

    36.вулиця Пархоменка - вулиця Давида Бурлюка

    37.вулиця Плєханова - вулиця Василя Стуса

    38.вулиця Пролетарська - вулиця Ярослава Мудрого

    39.вулиця Радгоспна (окрім буд. 1-16) - вулиця Батуринська

    40.вулиця Радгоспна (буд.1-16) - вулиця Миколи Василенка

    41.вулиця Радянська - вулиця Олександра Олеся

    42.вулиця Сергія Лазо - вулиця Оболонська

    43.вулиця Стаханова - вулиця Сергія Єфремова

    44.вулиця Тельмана - вулиця Пилипа Орлика

    45.вулиця Урицького - вулиця Івана Асмолова

    46.вулиця Фадєєва - вулиця Володимира Івасюка

    47.вулиця Фурманова - вулиця Генерала Чупринки

    48.вулиця Чапаєва - вулиця Володимирська

    49.вулиця Червоних партизан - вулиця Партизанська

    50.вулиця Червонопрапорна - вулиця Баранівська

    51.вулиця Щербакова - вулиця Полковника Болбочана

    52.вулиця Щорса - вулиця Нижньолепехівська

    53.вулиця Якіра - вулиця Люблінська

    54.провулок 2-й Воровського - провулок Бориса Грінченка

    55.провулок Баумана - провулок Гетьманський

    56.провулок Войкова - провулок Миколи Міхновського

    57.провулок Володарського - провулок Семінарівський

    58.провулок Воровського - провулок Дмитра Дорошенка

    59.провулок Газети "Правда" - провулок Іоанна Хрестителя

    60.провулок Дем’яна Бєдного - провулок Миколи Василенка

    61.провулок Дзержинського - провулок Григорія Сковороди

    62.провулок Запотоцького - провулок Софії Русової

    63.провулок Комсомольський - провулок Геннадія Петрова

    64.провулок Комунарів - провулок Марії Башкірцевої

    65.провулок Котовського - провулок Соломії Крушельницької

    66.провулок Луначарського - провулок Генерала Грекова

    67.провулок Матроса Желєзняка - провулок Івана Литвиненка

    68.провулок Менжинського - провулок Березовий гай

    69.провулок Орджонікідзе - провулок Линтварьових

    70.провулок Островського - провулок Василя Филоновича

    71.провулок Павлика Морозова - провулок Вітряний

    72.провулок Паризької Комуни - провулок Марусі Чурай

    73.провулок Піонерський - провулок Суханівський

    74.провулок Свердлова - провулок Архітекторів Шольців

    75.провулок Урицького - провулок Степана Тимошенка

    76.провулок Червоних партизан - провулок Повстанський

    77.провулок Червоноармійський - провулок Монастирський

    78.провулок Червоногвардійський - провулок Іллінський

    79.проїзд Димитрова - проїзд Ніни Братусь

    80.проїзд Луначарського - проїзд Євгена Маланюка

    81.проїзд Урицького - проїзд Михайла Осадчого

    82.сквер «Комсомольський» - сквер Олексія Братушки

    83.сквер «Паризької комуни» по вул. Харківській - сквер Харківський

    84.сквер ім. І.Ф. Федько - сквер Героїв Небесної Сотні

    85.сквер По вул. Героїв Сталінграда - сквер По вул. Героїв Сумщини

   

    плюс 4 перейменованих кілька днів тому:

    1. вул. Рози Люксембург – вул. Олександра Шапаренка;

    2. вул. Куйбишева – вул. Олексія Братушки;

    3. вул. Крупської – вул. Андрія Реути;

    4. вул. Федька – вул. Героїв Небесної Сотні.   

    та ще плюс вулиця Харитоненка замість Червонозоряної   

    РАЗОМ: 90.